YLSY


Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürlüğü 5 Yılda 5000 Öğrenci Projesi

1416 sayılı kanun kapsamında yurtdışında lisansüstü öğrenim görecek öğrencilerin yabancı dil eğitimi (Genel İngilizce, Akademik İngilizce, TOEFL Test of English as a Foreign Language, IELTS International English Language Testing System) 2008 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığı ve Üniversitemiz işbirliği ile kesintisiz olarak Yabancı Diller Yüksekokulu’nda devam etmektedir. 1929 yılında kabul edilen 1416 sayılı kanunla bugüne kadar binlerce gencin lisansüstü eğitim görmelerini sağlayan ve 5 yılda 5000 öğrenci projesiyle devam ettirilen bu projede üniversitemiz (Yabancı Diller Yüksekokulu) aktif görev üstlenerek yıllarca merkez koordinatörlüğünü yürütmüştür.

Okulumuz bu proje dahilindeki tüm çalışmalarda kesintisiz bir şekilde sorumluluk almış ve 2014-2015 döneminde Yurt içi Dil Kursları arasında (11 üniversite) eğitim kalitesi, sağlanan imkanlar ve pek çok başka kriterde diğer üniversitelerin önüne geçerek bursiyerler tarafından birinci seçilmiştir. Bu başarı projeyi yürüten ekibimizin özverili çalışmaları, okulumuzun bu projeye gösterdiği büyük özen ve üniversitemizin bu projeye gösterdiği sonsuz destek ile gerçekleşmiştir. Gösterilen çalışma ve özverinin başarıyla sonuçlanması üniversitemiz adına gurur vericidir.

Bu projede görev aldığımız günden beri sağladığımız Yurt İçi Dil kursuna katılan bursiyerlerin tamamı eğitimlerini sürdürecek skorları atanan eğitim süresinde almayı başarmışlardır.

Okulumuzun ve bursiyerlerin gayretleriyle elde edilen bu başarıda iyi bir eğitim planlaması ve özverili bir çalışma ortamı büyük rol oynamıştır. Proje kapsamında öğretim programı alanında uzman öğretim görevlilerince hazırlanmaktadır. Bu kurslarda yıllardır çalışan öğretim görevlileri ve öğretim elemanlarının birikimi ve bursiyerlerin geri bildirimleri dikkate alınarak gerekli eğitim materyalleri belirlenir ve tüm bunlara uygun bir sınav planı düzenlenmektedir.

Dokuz Eylül Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu YLSY bursiyerlerinin lisansüstü eğitimlerinde ihtiyaç duyduğu yabancı dil eğitimini yurt içinde ve yüksek kalitede vererek yurtdışında yabancı dil hazırlık eğitimi için aktarılan yüz binlerce doların ülkemizin hazinesinde kalmasına katkıda bulunmuştur.

YLSY BURSİYERLERİNİ OKULUMUZDA BEKLEYEN İMKÂNLAR

  1. Yabancı diller Yüksekokulumuzda bursiyerlerimize birinci gün uygulanacak yabancı dil programları hakkında bilgi verilir ve hedefler, beklentiler bursiyerlerle karşılıklı konuşularak değerlendirmeler yapılır.
  2. Bursiyerlere, 4 ay boyunca takip edilecek orijinal kitaplar ve her türlü kurs materyali ile sınav programı verilir.
  3. Bursiyerlere süreli kartlar sağlanır. Bu kartlar ile birlikte bursiyerlerimiz akademik personel yemekhanesinden ve misafirhanemizdeki yemekhaneden faydalanabilirler.
  4. Bursiyerler üniversitemizin kütüphanesinden de okulumuzdaki öğrenciler gibi faydalanabilir.
  5. Çeşitli akademik ve hizmet birimleri oluşturularak bursiyerlerin eğitim süresince eğitim ve öğretimle ilgili her türlü sorunları anında çözüme ulaştırılır. Örneğin, Öğretim Programı ve Materyal ve Sınav Hazırlama komisyonumuz bursiyerlerden gelen geri bildirim ışığında gerekli destek materyalleri sağlar. İdari koordinatörlerimiz bursiyerlerin kursun işleyişle ilgili tüm sorunlarına yanıt vermeye ve çözüm üretmeye çalışır.
  6. Bursiyerlerin ders dışında da çalışma becerilerini pekiştirmek ve çalışmalarında onlara yardımcı olmak için her gün bir danışman hoca eşliğinde etüt saatleri sağlanır. Bu etüt saatleri içinde tespit edilen eksikler ve bursiyerlerin geri bildirimine göre belli beceriler için destek çalışmaları yapılır.
  7. Bursiyerlerimizin rahat bir ortamda çalışabilmesi, bilgisayar ve internet kullanması, bireysel olarak sınırsız çalışmasını kolaylaştırmak amacıyla Access Center (Erişim Merkezi) hizmet vermektedir.
  8. Bursiyerlerle sürekli toplantılar düzenlenerek uygulanmakta olan eğitim sistemi hakkında onların her birinin ayrı ayrı fikirleri, düşünceleri sorulur. Gerek görüldüğünde bursiyerlerin ihtiyaçları yeniden dikkate alınarak onların ihtiyaçları karşılanır.
  9. Hedef sınava ve bursiyerlerin yurt dışı eğitimine yönelik davet edilen konuşmacılar ile bilgilendirme toplantıları düzenlenir.
  10. Öğrencilerin dil düzeylerini ve yeterliklerini uluslararası sınavların düzenli uygulanması ile belirlenmesi sağlanır.
Font Büyüt
Arka Plan Rengini Değiştir