CELTA Eğitimleri


CELTA NEDİR?

CELTA : Diğer Dillerin Konuşmacılarına İngilizce Öğretme Sertifikası

(Certificate in English Language Teaching to Adults)


Ana dili İngilizce olmayan İngilizce öğretmenlerine yönelik, İngilizce Öğretme Sertifikası programı CELTA, uluslararası geçerliliği olan, yeni öğretim tekniklerini içeren bir programdır. Hiç tecrübesi olmayan veya az öğretmenlik tecrübesi olan, ayrıca tecrübesi olan fakat resmi olarak tanınmış belgesi olmayan, öğretmenlik yapmak isteyenler için dünyada tanınan bir belgedir. Dünyanın farklı yerlerinde gezerken İngilizce öğreterek geçimi sağlamak isteyen öğretmenler için CELTA büyük kolaylık sağlar. Bunun yanında, kendi ülkesinde çalışanlar için de CELTA sahibi olmak iş bulma kolaylığı sağlayacaktır. Ülkemizde bir çok özel kurum CELTA belgesi aramaktadır. CELTA, Cambridge Üniversitesi tarafından sertifikalı ve onaylı bir kurstur. Dünyanın birçok yerinde geçerlidir. CELTA kursu, bir İngilizce öğretmeninin ihtiyaç duyabileceği en temel yöntemlerden oluşan bir içeriğe sahiptir. CELTA kurslarının içeriği şu şekilde özetlenebilir:

  • Dil analizi ve bilinci
  • Öğrenci, öğretmen ve öğretme/öğrenme bütünü
  • Dil becerileri: Okuma, dinleme, konumsa ve yazma
  • Planlama ve kaynak kullanımı
  • Öğretim metotları geliştirme ve profesyonellik
  • Öğretme pratiği
  • Sınıf gözlemi

CELTA kursu süresince, hem İngilizce konusunda hemde eğitim yöntemleri konusunda teorik bilgi verilmektedir. Bunun yanında katılımcılar ana dili İngilizce olmayan başlangıç ve orta düzey seviyede İngilizcesi olan öğrencilere ders anlatarak pratik olarak da gelişmiş olurlar.

Lisan, sürekli değişen bir bütündür. Zaman içerisinde kimi kelimeler ve deyişler kaybolur yerine yenileri gelir. Onun için eğer ki bir dili öğretiyorsanız kendinizi sürekli yenilemeniz gerekir. Aynı şekilde eğitim methotları da gün geçtikçe yenilenmekte, daha etkin dil öğretme teknikleri geliştirilmektedir. Tüm bunları takip etmek hem kişinin kişisel gelişimi hem de eğitim verdiği öğrencilerin gelişimi açısından çok önemlidir.

CELTA kursunun başarıyla tamamlanıp tamamlanmadığına karar vermek için bir final sınavı uygulanmamaktadır. Adaylar eğitmenleri tarafından eğitimleri süresince planlama ve öğretme denilen 2 alanda değerlendirilir. Kurs süresince verilecek 4 yazılı ödevde gösterdikleri performans dikkate alınır. Bütün dersler Cambridge Üniversitesi denetçisi tarafından gözlemlenir. Dolayısıyla, dünya genelinde 230 merkezde her yıl 11.000 kişiden fazla katılımı olan bir kurs olan CELTA kurslarıyla, standart bir eğitim sağlanmış olur.